Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Okula Başlayan Çocuk    05.10.2011

Değerli Veliler;

Çocuğunuzun okula başlamasıyla birlikte hayatınızda yeni bir sayfa açılıyor.

Değerli Veliler;
Çocuğunuzun okula başlamasıyla birlikte hayatınızda yeni bir sayfa açılıyor. Bu başlangıç hem onun hem de sizlerin hayatında yepyeni bir dönemin ilk anları... İlk adımları... Okul, çocuğun gelişiminde önemli hatta en önemli adımlardan biri. Okula başlamak çocuk için yeni ve karmaşık bir sosyal çevreye girmek, birey olarak toplumda yer almak, dış dünyaya açılmak demektir.

ÇOCUĞUMUZU DAHA YAKINDAN TANIYALIM
1. SINIFA BAŞLAYACAK ÇOCUKLARIN GENEL GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ
♦   Fiziksel özellikleri açısından bu yaştaki çocuklar; çok enerjik ve hareketlidirler. Dikkat süreleri kısadır, çabuk yorulurlar, küçük yazı ve nesnelere odaklanmada güçlük çekerler. Fiziksel tehlikelere ve kazalara açıktırlar. Bu çocukların bilek, parmak kemikleri ve kasları hassas işleri yapabilecek olgunluğa ulaşmamıştır. Bu nedenle el-parmak becerilerinde zayıftırlar. Yazı yazmada ve incelik isteyen işleri yapmakta zorlanırlar.
♦   Duygusal özelliklerine bakıldığında ise 1. sınıf öğrencilerinin çoğunun öğretmeni memnun etmeye istekli ve başkalarının hissettiklerine karşı da daha duyarlı olmaya başladıkları görülür.

               

ÇOCUĞUMUZUN OKUL KAYGISINI GİDEREBİLMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?
Çocuğunuzun okula başlaması sizin için de yeni bir süreç. Bu durum kaygı düzeyinizi arttırabilir. Kaygı, özellikle ebeveynle çocuk arasında bulaşıcıdır. Çocuk, kaygı duyduğu her durumda sizin de kaygılandığınızı gördüğünde, kendi korkularının yerinde olduğunu inanacaktır. Ancak çocuğunuzun başarılı bir okul deneyimi için öncelikle siz sakin kalmaya çalışın. Bunun yanı sıra;
•  Çocuğunuz okula gitmek istemediğinde onu suçlamayın, korkusu ve gözyaşlarıyla alay etmeyin.
•  Çocuğunuzun okula gitmesi konusunda ailenin tüm fertleri olarak kararlı ve tutarlı olun. Okulun amacını açıklayın. Okula gitmemesi halinde yapılan çalışmalardan geri kalacağı ve bunun kendisi için bazı aksaklıklara yol açacağını anlatın.
•  Çocuğunuz okul konusunda kaygılı gözüküyor ve kaygıları hakkında konuşmaktan kaçmıyorsa, bu konudaki sorularını öğrenin ve cevaplamaya çalışın. Okulda bazı şeylerin eğlenceli ve kolay, bazı şeylerin de biraz daha zor olduğunu, ancak anne-babası olarak her zaman yardıma ve her türlü konuyu konuşmaya hazır olduğunuzu vurgulayın.
•  Çocuğun fiziksel yakınmaları varsa kontrol etmek için doktora götürün.
•  Çocuğunuza korkularının üstesinden gelmesi için çeşitli yollar öğretin. Bunlardan biri "hayal etme çalışmasıdır". Çocuğunuzdan kaygılandığı anlarda daha önce yaşadığı hoş bir olayı ya da mutlu bir anıyı hatırlamasını isteyerek kaygılarından uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaşadığı bu sıkıntılı durumun geçici olabileceğini, kendisiyle aynı durumda olan başka çocuklarında olduğunu anlatın.

           OKULA YENİ BAŞLAYACAK ÇOCUĞUMUZ İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu olarak okula başlayacak çocuğunuz için sizlere birkaç önerilerimiz olacaktır.
•       Öncelikle çocuğunuzu okulla ilgili olarak önceden bilgilendirin ve okulu gezdirin.
•       Okulun ilk gününü anlatan kitaplar okuyun. Böylece çocuğunuz yaşayabilecekleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayın.
•      Çocuğunuzun okulda kullanacağı defteri ve kırtasiye malzemelerini kendisinin seçerek almasına olanak tanıyın.
•       Her şeyi önceden hazır ederek ilk sabah yaşanacak telaşı mümkün olduğunca azaltın. Okulun ilk günlerinde çocuğunuza kendisi ile ilgili ufak tefek sorumluluklar vermeniz, ileride de okulla ilgili sorumluluklar almasına ve bu sorumlulukları zamanında ve kolaylıkla yerine getirmesini sağlayacaktır.
Okul hakkındaki abartılı yorumlardan kaçının. Çocuğunuza okul, sınıf, sıra, öğretmen, müdür, ders, teneffüs, sınıf arkadaşı ve okul arkadaşı gibi kavramlar konusunda bilgiler verin.
•     Okulların açıldığı ilk günlerde, çocuğunuzla birlikte okula zamanından erken gidin. Böylelikle çocuğunuzun okul günü başlamadan sınıfına ve sırasına yerleşmek için bol bol zamana ihtiyacı olacaktır. Hatta öğretmeni ile kısa ve bir birebir görüşme imkânı bulması onu" rahatlatacaktır. Bu sayede çocuğunuz sınıfını kendisinin ait olduğu bir yer olarak hissedecektir.
Çocuğunuzu "okuf'la korkutmayın. Okul, ceza verilen bir yer olarak gösterilmemelidir. Çocuğunuz hata yaptığında okul veya öğretmenle korkutursanız, onun öğretmeninden ve okulundan soğumasına sebep olursunuz.
•    Vedalaşmaları çabuk ve kısa süreli tutarak, ayrılıkların doğal olduğu hissettirin.
•     Okul çıkışında onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bineceğini, evde mutlaka karşılayacak bir kişinin olduğunu ona açıklayın. Özellikle kaygılanan çocuklar, ebeveynlerinin evde kendisini karşılamayacakları düşüncesiyle okula gitmek istemeyebilirler.
•     Gerekirse çok kısa bir süre sınıf arkadaşlarından bazıları ile tanışın ve ders programını inceleyin.
•    Çocuğunuz okuldayken sizin neler yapıyor olacağınızı anlatın. Bazı çocuklar anne-babadan ayrılmakta zorluk yaşarlar ve kendileri yokken anne-babalarmın neler yaptığını merak ederler. Zamanla okul gününün bir başı, ortası ve sonu olduğunu ve sizin de başka sorumluluklarınızın bulunduğunu ancak ihtiyacı olduğunda onun yanında olacağınızı anlatın.
•  Çocuğunuza adres ve telefon numaranızı öğretin. Okul dönüşü evde olmayacaksanız telefon edin ve gününün nasıl geçtiğini sorun.

 

• Eve geldiğinde çocuğunuzla okulda yaşadıklarıyla ilgili konuşun. Onunla gününün nasıl geçtiği hakkında konuşmak hem çocuğunuzun okulla ilgili duygu düşünce ve deneyimlerini sizinle paylaşmasını sağlayacak hem de sizin soru işaretlerinizi azaltacaktır.

TÜM BUNLAR ÇOCUĞUNUZUN OKUL İLE İLGİLİ GÜZEL DUYGULAR HİSSETMESİNE VE PSİKOLOJİK OLARAK KENDİSİNİ OKULA HAZIRLAMASINA YARDIMCI OLACAKTIR.

Bununla birlikte yepyeni bir ortamda olmak çocuğunuz için hiç de kolay değildir. Araştırmalar, okula yeni başlayan her beş çocuktan dördünün okulun ilk günlerinde sınıfta kaygı yaşadığını göstermektedir.

*** Bilişsel özellikleri açısından 7-8 yaş beynin en dinamik dönemlerinden biridir ve bu dönemdeki beyin gelişimi pek çok öğrenmeye olanak sağlar. Bu yaştaki çocuklar ilk kez karşılaştıkları okuma, yazma, heceleme yönergelere uyma ve matematiksel işlemler yapma gibi bazı becerileri kolaylıkla yerine getirebilirler. Ancak bu etkinliklerin sık sık tekrarlanması gerekir.
Aynı yaşta olmalarına rağmen her çocuğun kendine özgü, kişisel özellikleri vardır. Okul sürecinin başlamasıyla diğer çocuklarda olduğu gibi sizin çocuğunuzda da kişiliğini kazanmaya yönelik çabalar artar. Psikolojik olarak sizden ya da başkalarından etkilenir. Çocuğunuz kendi iç zenginliği ile artık çevreye daha fazla açılmaya başlar. O güne kadar sadece anne ve babası, kardeşi ve kendisi varken, artık dünyada başkalarının da olduğu bilincine varır.
OKUL, ÇOCUĞUMUZ İÇİN NELER İFADE EDİYOR?

Okul, çocuklar için yeni bir sosyal ortamdır ve çocuklar için;
■ Yeni ve farklı arkadaşlar, öğretmenler,
■ Yeni bir fiziksel çevre
■ Yeni kurallar, onları bekleyen sorumluluklar (örneğin, sabah vaktinde kalkıp hazırlanmak, okula yetişmek vb.) anlamlar ifade etmektedir.

0 Yorum - Yorum Yaz
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret2094350
Duyurular
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
kitap oku

 YATMADAN ÖNCE KİTAP 

       OKUYANA ALKIŞ

        

EKMEK

EĞİTİMHANE

Site Haritası