Üyelik Girişi
KATEGORİLER
İlkokul için ideal yaş 7

İlkokul için ideal yaş 7

Yazar: Uzman Dr. Osman ABALI  

Çocuğun ilkokula başlama yaşı ile ilgili merak edilenleri Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Doç.Dr. Osman Abalı’dan öğrendik!

Genellikle 7-12 yaş dilimi olarak bilinen okul çağı yaşanan bazı ‘’ilk’’ler itibariyle hayatın en önemli safhalarından biridir. Peki, nedir bu ilkler? Anne babadan ilk kez ciddi anlamda ayrılık, ilk kez sosyal ortamla tanışma, ilk kez ciddi anlamda görev ve sorumlulukların yüklendiği bir dönemdir. Bu kadar ilklerin yaşandığı bu döneme iyi bir başlangıç okuldaki uyum ve başarı açısından oldukça önemlidir. Birçok anne baba okula başlangıç yaşı olarak bazı tereddütler yaşamaktadır.

Genel anlayış olarak 7 yaşına gelen çocuğun okula başlaması uygun görülür. Ancak şunu unutmamak gerekir ki okula başlamada sadece kronolojik yaş dediğimiz takvim yaşı geçerli olmayıp başka faktörlerinde değerlendirilmesi gerekir. Okula başlangıçta sadece yaş ön plana çıktığında okulda bazı uyumsuzluklar ve başarısızlıklar yaşanabilir.

Okula başlama aşamasında;

  • Çocuğun zeka yaşı
  • Sosyal gelişim seviyesi
  • Dikkat süresi
  • Öğrenme güçlüğü olup olmadığı
  • Daha önce okul öncesi eğitim kurumlarına gidip gitmediği gibi konuların göz ardı edilmemesi gerekir.

Çocuğun zeka yaşında sorunlar olduğunda akademik açıdan yaşıtlarından geride kalabilir. Bu nedenle bu konuda şüphelenilen çocuklara yapılacak IQ testleri ile özel eğitime devamı ile birlikte okul eğitimi önerilebilir. Sosyal gelişim açısından hala oyun çocuğu psikolojisini yaşayan çocuklarında okula adaptasyonunda zorluklar olabilmektedir. Bu çocuklar sürekli oyuna eğilim göstermekte, yaşına uygun sosyal sorumlulukları alamamaktadır. Dikkat süresi kısa çocukların sırada oturma ve öğretmenini takip etme konusunda dikkatleri yeterli olamamakta buna paralel olarak okul başarısında zorluklar olmaktadır.

Zeka seviyesi anlama ve kavraması yaşıtlarından daha yüksek olan, hatta okuma ve yazmayı öğrenmiş olan çocukların okula erken başlatılması veya 7 yaşında iken doğrudan 2. sınıftan eğitime başlatılması çok uygun değildir

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların sınıfta uygulanan standart eğitimler sonrasında okuma, yazma ve matematik güçlükleri olabilmektedir. Anne babalar ve eğitimcilerin tereddüt yaşadığı çocuklara okula başlamadan önce bazı incelemelerle beraber okula başlayıp başlamama durumu netleştirilmesi önerilir.

Sorun tespit edildiğinde çocuk 7 yaşında okula başlasa bile ek eğitim ve terapi önlemleri ile sorun giderilmeye çalışılmalıdır. Zeka seviyesi anlama ve kavraması yaşıtlarından daha yüksek olan, hatta okuma ve yazmayı öğrenmiş olan çocukların okula erken başlatılması veya 7 yaşında iken doğrudan 2. sınıftan eğitime başlatılması çok uygun değildir.

Çocuğun zeka seviyesi ileri olsa bile sosyal gelişiminin de yaşıt ilişkilerinde ve okul başarısında önemli olduğu bilinir.

Yapılan araştırmalar okula erken başlayan çocukların uzun dönemde yaşıtlarına göre bir farkları olmadığını göstermekte hatta erken başlayanların çabuk sıkılma, arkadaş ilişkilerinde zorluklar gibi problemler yaşadığı bilinmektedir. Anne baba ve eğitimcilerin çocuklarının güçlü ve zayıf yanlarının farkında olmaları onlar okula başlasa bile alınacak diğer tedbirler ile daha iyi eğitim süreçlerinin olmasına yarar sağlayacaktır.

Yazar: Uzman Dr. Osman ABALI

www.classloom.com


  
6524 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam75
Toplam Ziyaret2094377
Duyurular
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
kitap oku

 YATMADAN ÖNCE KİTAP 

       OKUYANA ALKIŞ

        

EKMEK

EĞİTİMHANE

Site Haritası