Üyelik Girişi
KATEGORİLER

Örnek Ders İşlenişi

Sınıfta Ses Öğretimi Nasıl Yapılır?

Ses Öğretim Planı Örneği

DERS   :TÜRKÇE

TEMA    : BİREY VE TOPLUM

KONU     :U SESİNİN ve HARFİNİN OKUNUP YAZILMASI

SÜRE     : 40+40 DAKİKA

YÖNTEMLER    :Drama, gösterip yaptırma, şarkı söyleme

ARAÇ GEREÇLER :Görseller (u sesi ile ilgili resimler), kartondan yapılmış uğur böcekleri, kraft kağıdı, boya kalemleri

 ÖĞRENME AMAÇLARI VE KAZANIMLAR

1.DİNLEME

Duyduğu sesleri ayırteder

Dinlediğine dikkatini yoğunlaştırır

Seçici dinler

Dinlediği kelimenin anlamını kavrar

 2.OKUMA

Yankılayıcı okur

Seslerden hece, hecelerden kelime,kelimelerden cümle kurarak okur.

 3.YAZMA

Bitişik eğik yazı kurallarına uygun yazar.

 4.GÖRSELLERDEN OKUMA VE GÖRSEL SUNU

Resim ve fotoğraflardan yorumlar

 5.ÖĞRENME ÖĞRETME SÜRECİ

 A.SESİ HİSSETTİRME VE TANITMA

         Öğretmen sınıfa girdiğinde sınıfın havasız olduğunu söyleyerek pencereleri açar. Sonra çocukların gözlerini kapatarak ellerini açmalarını ister. Hazırladığı kartondan yapılmış uğur böceklerini çocukların avuçlarına koyar. Gözlerini açtıklarında avuçlarındakinin ne olduğu sorulur. ”Uğur böceği” yanıtı alındığında onların annelerine kavuşmaları için “uç uç böceğim” şarkısı söyletilir. Çocuklara hangi sesi hissettikleri sorulur. Uğur böceklerini uçurduktan sonra açık pencerelerden gelen rüzgarın sesinin nasıl olduğu sorulur. (vuuu…vuuu…) Çocuklardan bu sesi çıkarmaları istenir. Rüzgar taklidinden çıkarılan “u”sesine dikkat çekilir. Uzun şekilde söylenen “u” sesi kısaltılmış haliyle öğretmen tarafından çocuklara söyletilir.

Öğretmen sınıfta “u” harfiyle başlayan isimdeki öğrencileri sorar. Sınıf içinde isminin başında, ortasında ve sonunda “u”harfi olan öğrenciler konuşturulur. Harfin içinde geçtiği ve geçmediği resimler karışık bir şekilde sınıfa gösterilir. Bir dizi görsel arasında “u” harfinin geçtiği görseller ayırtettirilir.

 B.SESİ OKUTMA VE YAZMA

           Verilen tüm örneklerden sonra “u”sesine karşılık gelen “u” harfinin yazılmasına geçilir. Öğrencilerin görebilecekleri şekilde

“u” harfi tahtaya yazılır. Harfin başlangıcından itibaren nasıl yazılacağı sözel olarak ifade edilir. Ardından harf önce öğretmen tarafından okunur, sonra öğrencilere okutulur. Harfin büyük puntoyla içi boş şekilde hazırlana kopyası tahtaya asılır. Bu kağıt öğrencilere de dağıtılır. Önce tahtadakinin üzerinde yazarken çocuklarda konuşturulur. Sonra öğretmenin rehberliğinde havada harf yazdırılır. Harfin yazılımı bu şekilde hem sağ elini kullanan hem de sol elini kullanan çocuklara uygun şekilde gösterilir. Ardından çocuklar ellerindeki içi boş kartondan yapılmış “u” harfinin parmakla içinden geçerler. Sonra da defterlerine yazmaları istenir. Burada çocukların kitaba değil de ,tahtadaki harfe bakarak defterlerine yazmaları istenir. Birkaç öğrenci tahtada harfin yazılımını yapar.

 C.HECE,KELİME VE CÜMLE OLUŞTURMA

       Öğretmen çocuklara “artık harfimizin canı çok sıkılmış, onu arkadaşlarına kavuşturalım o da sizin gibi çok konuşsun” der. Böylece anlamsız “u” harfinden anlamlı hece ve kelimelere doğru hareket edileceği vurgulanır. Önce “u” tahtaya yazılır ve okunur. Ardından harfimiz defterlere yazdırılır. Daha sonra ayrı ayrı renkli kartona yazılmış “u” ve “n” harfimiz okutulur. Bu aşama grup olarak ve aynı zamanda bireysel olarak da yaptırılır. İki harfimizin birleşmiş hali okutulur. ”un” yazılı kartonun arkasındaki kap içerisindeki un resmi gösterilir. Sonra da “un” hece ve kelimesi defterlere yazdırılır.

  “u” harfini yanına “m” harfi getirilerek yeni hece oluşturulur.       u-m = um

   “u” harfinin yanına “t” harfi getirilerek yeni hece oluşturulur.       u-t = ut

   “u” harfinin yanına “mut” hecesi getirilerek oluşan yeni kelime tahmin ettirilir.     u-mut = umut

     “Umut” kelimesi tahtaya yazılarak okunur. Özel isim anlamı da taşıdığı için büyük harfle yazılacağına dikkat çekilir. Büyük “U” harfinin yazılımı gösterilir ve defterlere yazmaları istenir. “tut” ve “mum” kelimeleri de verilir.

     Bunlardan sonra anlamlı bir cümle oluşturulur.    Umut mum tut.

 D.METİN OLUŞTURMA VE ANLAMA

Kraft kağıdı üzerine yazılmış olan metin sınıfa okutulur. Bu metin üzerinde düşünmelerini sağlamak için sorular sorulur. Başlığın ne olabileceğine hep birlikte karar verilir. Son olarak öğretmen çocukların bir ders saati öncesinde yapmış oldukları resimlerden uygun olanı seçip metnin yazılı olduğu kağıda yapıştırır.

UMUT İLE METE

Umut olta al.

Mete ile balık* tut.

Umut ile Mete iri iri balık* tuttular.

 * "b" sesini henüz öğrenmedikleri için mavi renkli kelimenin resmi olacak yani balık resmi koyulacak.

E.ÖLÇME DEĞERLENDİRME

1.”u” harfinin geçtiği günlük yaşamdan örnekler istenir.

2.”un” kelimesi ve hecesi tahtaya yazdırılarak okutulur.

3.Öğrendiği kelimelerle cümle kurması istenir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam264
Toplam Ziyaret2104024
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
kitap oku

 YATMADAN ÖNCE KİTAP 

       OKUYANA ALKIŞ

        

EKMEK

EĞİTİMHANE

Site Haritası